Kilis’e roketler yağıyor!

Kilis’e roketler yağıyor!

15 mart 2011’de başlamıştı suriye’deki iç savaş…

25.04.2016 10:59:54

Özlem BAYHAN

Suriye Baas Partisi'ne sadık askerler ve onları destekleyen suriye halkı ile esad’ı indirmek isteyen Suriye muhalefeti arasındaki bir iç savaştı bu…
“İç savaş bu, bir süreden sonra biter” diye beklerken, olaylar büyüyor, her gün yüzlerce sivil ölüyordu… işte bu noktadan sonra kaçışlar başlamıştı
 
Binlerce kayıp veren ve Ateş çemberinden bir türlü çıkamayan suriye halkı vatanını terk edip ülkemize sığınmaya başladı… Kilis’te başlayan sığınmacı krizi Gaziantep, hatay, kilis ve de diğer illerimize sıçradı.
 
Ülke olarak yeni bir sürece girerken kimileri “Suriyelileri istemiyoruz” kampanyaları başlattı kimileri ise yardım kampanyaları. Günümüzde de devam eden bu süreç ne zaman bitecek orası bir muamma.
Ve ışid…
Ben 2013 diyeyim siz 2012 deyin,  Işid adlı bir terör örgütü boy göstermeye başladı o yıllarda.  Işid, ne esad’ın yanında ne de muhaliflerin yanında yer aldı. İslam adı altında barbarlıklarına hergün bir yenisini ekledi.
 
Kuruluşu 2003’lere kadar uzanan bu terör örgütü, ırak ve suriye gibi karışıklığın sürdüğü ülkelerde sivil halka zulümler etmiş, vahşetin tarihini yazmıştır.
 
Kendisini cihatçı ilan eden bu örgüt Halen devam eden Suriye İç Savaşı'nda Suriye'nin Humus,  Rakka ve Halep bölgelerinde varlık göstermektedir.
 
 
 
Ülke adım adım parçalanmaya yıkılmaya giderken bu süreçte farklı gruplar da türedi maalesef. Türeyen bu gruplardan en etkili rolü ise ışid aldı.  Rusya, İran ve Abd’nin de koalisyon adı altında sivil halka bombalar yağdırdığını göz ardı etmemek lazım.
 
Suriyeleşiyor muyuz?”
Yanıbaşımızda yaşanan bu olayları endişe ile takip ederken iki kişiden birinin Suriyeli olduğu Kilis ilimize roketler düşmeye başladı.
Kilis’e sık sık düşen roket mermileri birçok vatandaşımızın hayatını kaybetmesine neden olurken “Suriyeleşiyor muyuz?” Sorusunu da akıllara getirdi.
Kapımızı açtığımız Suriyelilerle aynı kadere doğru mu gidiyoruz? Bize bir şeyler oluyor ve biz  nedenini  bilmiyoruz. Haber kanallarından duyduğumuz kadarını biliyoruz. “Kilis’e roket düştü, şu kadar kişi yaşamını yitirdi” tek bildiğimiz bu ve geri dönmeyecek kayıplarımız…
Rutinleşti…
Korkunun ve endişenin hakim olduğu ilde rutinleşen roketler vatandaşı sonunda isyan ettirdi. Sokağa dökülen halk yapılan “evlerinizden çıkmayın” anonsuna “evde de can güvenliğimiz yok ki” diye tepki gösterdi. Tüm bu yaşananlara karşı birde vatandaşa abdestsiz dışarı çıkmayın uyarısı yapıldı.
Peki bundan sonra ne olacak?
Şimdilerde herkesin merak ettiği tek bir soru var “bundan sonra ne olacak?”

Bir meçhule gittiğimiz bu günlerde her gün üç beş roket mi düşecek veya biz yağan roketlere seyirci mi kalacağız? 
 
 

2684 Kişi Okudu.

Onay Bekleyen Yorum Sayısı 0 / Onaylanan Yorum Sayısı 2
Max 50 karakter girilebilir
0/250
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan Zafer Gazetesi | Balıkesir hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Powered by Taksim Bilişim