GAZİANTEP’İN KURTULUŞU

GAZİANTEP’İN  KURTULUŞU

Kurtuluş Savaşında en çok şehit veren şehir , Gaziantep’tir . 1.Dünya savaşından sonra, önce İngilizlerin sonra da Fransızların işgaline uğrayan Antep, önceleri işgalcilere mal satmama ve protesto mitingleriyle tavrını koymuş, ardından da çoluk çocuk, erkek kadın, genç yaşlı, onurlu bir direniş başlatmıştır.

19.01.2016 16:55:01

Kemal POLAT

Kurtuluş  Savaşında en çok şehit veren şehir , Gaziantep’tir .  1.Dünya savaşından sonra,  önce İngilizlerin sonra da Fransızların  işgaline uğrayan  Antep, önceleri  işgalcilere mal satmama ve protesto mitingleriyle tavrını koymuş, ardından da çoluk çocuk, erkek kadın,  genç yaşlı, onurlu bir direniş başlatmıştır.
Adana, Urfa ve Maraş’tan çekilmek zorunda kalan Fransızlar, tüm güçleriyle uçak ve tank gibi ağır silahlar da kullanarak, Antep’e saldırmışlardır.
Çoğu kadın ve çocuklardan oluşan gönüllülerin çalıştığı “İmalat-ı Harbiye” denilen silah imalathaneleri kurulmuş, burada yokluklar içinde silah ve mermi üretilmiştir. Hatta, makinalı tüfek sesi veren “Tak tak” denilen tahtadan yapılan araçla düşman caydırılmaya çalışılmıştır.
Kamil  isimli  çocuk, annesinin onurunu korumak için düşman askerine taşla saldırmış ve şehit olmuştur.
Mustafa Kemal Paşa, yakın arkadaşı Kılıç Ali’yi Antep savunmasını  desteklemek için göndermiş, Kılıç Ali, başta Özdemir Bey olmak üzere,  cephe komutanları ile birlikte, cepheleri kablolarla birbirine bağlayan telefon hattı döşemiştir.
Karayılan, Maraş üzerinden gelen Fransızları durdurmak için şehit olmuştur. Asıl adı Teğmen Sait olan  Antep Savunmasının unutulmaz ismi  Şahin Bey, Kilis üzerinden gelen Fransızları  defalarca püskürtmesine karşın şehit edilince, Fransızlar kuşatmaya aldıkları Antep’i bu kez de açlığa mahkum ederek, şehre girmişlerdir.
Antepliler bu durumu; “Biz Fransızlara değil açlığa teslim olduk”  diye yorumlamışlardır. Anteplilerin bu onurlu direnişlerinden dolayı, TBMM tarafından “Gazi “ unvanı ile ödüllendirilmiştir.
Bu sırada Batı cephesinde, İngiliz desteğindeki Yunanlılar ile yapılan Sakarya Meydan Savaşı , zaferle sonuçlanmış , Fransızlar Anadolu macerasının sona erdiğini anlamışlar ve TBMM Hükümetiyle barış görüşmeleri başlatmışlardır. Gazianteplilerin şerefli savunmaları barış görüşmelerine de yansımış  ve 20 Ekim 1921 tarihinde imzalanan Ankara Antlaşması ile 25 Aralık 1921’de Fransızlar Gaziantep’ten ayrılırken Türk Ordusu halkın coşkun sevgi gösterileri ile şehre girmişlerdir. Bu sevinç ve coşku, şairin dizelerinde ölümsüzleşmiştir:
“Yollarda kaldı gözler, bekledi bu anları”

ATATÜRK’TEN TELGRAF VAR
 
Kurtuluş Savaşı’nda ayrı bir yeri ve önemi olan Gaziantep Savunmasındaki onurlu direnişi övgüyle değerlendiren Gazi Mustafa Kemal Paşa, yıllar sonra bile Gaziantepliler’in bu şerefli direnişini unutmamıştır.  Gaziantep’in 16. Kurtuluş Bayramında, 25 Aralık 1937 tarihinde,  Gaziantepliler’e gönderdiği telgraf ile Gaziantepliler’in sevinç ve coşkusuna ortak olmuştur:
“Gaziantep‘in İnkılap Tarihimizde silinmez ve unutulmaz bir sayfa teşkil eden yüksek kahramanlıklarınızın 16. Yıldönümünün kutlanmakta  olduğunu müjdeleyen telgrafınızı aldım.
Bundan duyduğum sonsuz zevk ve saadeti , şimdi orada hazır bulunan bütün kıymetli fedakar arkadaşların bilmelerine delaletinizi rica ederim.
Gaziantep ve Gaziantepliler, bütün Türkiye’nin en bahtlısıdır. Çünkü, Türkiye’nin her köşesinde ihtilal ve inkılap hakiki Türklüğe kavuşma mücadelesi olmuştur. Bu meyanda, yalnız Gaziantep’in büyük Türk Milleti’nin yüksek kamutayınca gazilikle, muhariblikle unvan almış bulunması için elbet sebepler vardır.
Yalnız ve yardımcısız  bırakılmış olmalarına rağmen, sadece mahdut Türk kahramanlıklarımızın Gaziantep’in yüksek kahramanları ile birleşmesi ile en kavi  zannolunan hasım ordusunun çok laik ve mücehhez kuvvetlerinden,  kutsal yurtlarını kahramanca kurtarmış olmaları, işte bu onlara manevi bir pırlanta kıymetinde şimdi taşıdıkları unvanı vermiştir. O heyecanlı kahramanlık günlerini, o gün cereyan ettiği gibi hatırlamakta olduğuma , bu telgrafı dinleyecek bütün yurttaşların emin olmalarını dilerim.
Eğer bu gün Millet, Vatan ve Cumhuriyetin yüksek menfaatlerini icap ettirirse, o çevre kahramanlarının geçmişte olduğundan daha yüksek kahramanlıklar göstermeye amade bulunduklarına da şüphem olmadığı bilinmelidir.
Cümlenizin derin yılmaz ve güvenle gözlerinizden öperim.  25.12.1937 Mustafa Kemal Atatürk” 

KEMAL POLAT

2491 Kişi Okudu.

Onay Bekleyen Yorum Sayısı 0 / Onaylanan Yorum Sayısı 0
Max 50 karakter girilebilir
0/250
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan Zafer Gazetesi | Balıkesir hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Powered by Taksim Bilişim