FELSEFE VE KENDİ GERÇEKLERİMİZ

FELSEFE VE KENDİ GERÇEKLERİMİZ

"Felsefe şaşırma, merak etme ve hayranlık duyma halidir." Birgitte Labne

1.01.2016 20:28:56

Yeşim KESİM

Çocuklar ve felsefe arasındaki yolculuğuna ilişkin deneyimlerini paylaştığı yazısı altında açıklayıcı bilgi bir yandan mantıklı geldi diğer yandan gelmedi diyebilirim. Yapılan çalışma ve amaç çocukları felsefeye tanıştırma ve sevdirme odaklı olunca her yeni fikre ve yapılan yeni bir adıma saygım vardır. Her şeyden önce, konu çocuklar olunca bu saygım bir kat daha artmakta haliyle. Bende bu konuyla ilgili bir kaç söz söylemek adına bu seferki konu felsefe olsun istedim.
Ben bu konuyla şunu vurgulamak isterim ilk önce. Felsefeden uzak mıyız ki, felsefeyle tanışalım ve sevdirecek hale gelelim? Felsefe bizim bir parçamızdır, doğduğumuz andan itibaren sorgulamalar oluşturarak cevaplar ararız ve bu cevaplar dahilinde kendi yolculuğumuza, kendi gerçeğimizle yaşarız. Kendi gerçeğimiz ışığında ilerler, doğru bildiğimiz konular üzerinden yol alırız.
"Doğrular ve yanlışlar yoktur yorum farklılıkları vardır.." F.Nietzche
Burada yanlış veya doğru yoktur tamamen kendine inanma vardır, yanlış ilerlediği yolda dahi kendi gerçeğine inanarak yaşar. İşin en önemli kısmı ise yanlış ilerlediği yolda doğru yol olarak görmesidir. Felsefe, soru cevaplardan oluşur, soru sorarak neticeye gidersin. Ne kadar çok soru sorarsan, o kadar çok gerçeğe yakınsın, O kadar çok denizin dibine inmeyi başarmışsındır bu çok önemlidir..
Tam olarak tek başına çıkılan bir düşünce boyutuyla alakalı olup ilerleyip düşüncenin düşünce üzerine koyma halidir. Soyut bir bilim dalıdır, soyut bilimselliğin içinde kaçımız kendimizi bilim adamı olarak keşfederiz ki? Batı felsefesinin en önemli bilim adamlarının bir kaç ismini yazmak istiyorum öncelikle
ARİSTOTALES(M.Ö  384-322)
PLATON(M.Ö  477-347)
KONFÜCYÜS(M.Ö  551-479)
DESCARTES(1596-1650)
JOHNE LOKCKE(1632-1704)
IMMANUEL KANT(11724-1804)
FRİEDRİCH NİETZCHE(1844-1900)
Felsefenin duayenleri olarak gördüğümüz tüm bu insanlara;, kimsenin inkar edemeyeceği gerçekliği insanların göz önüne serip bizi düşünme yönünde sorgulatan ve sorgulamalar ışığında bize ışık tutan gerçek bilim adamları diyebiliriz.
Felsefe tüm bilimi içine alır, somut bilimselliğinde soyut bilimselliği görebiliriz. Yaratıcılık, keşif, araştırmalar, deneysel tespitlerin ışığında var etmek vardır... Kendi yaratıcılığımızı keşfetmek içinde sürekli sorgularız, neden ve niçinleri ararız. Bizler felsefeye hem yakınız hem de uzağız... Bunu sadece kendin belirlersin ne kadar öğrenmek isteyip, ne kadar ne kadar keşfetmek istemek, ne kadar tutsaklıktan kurtulup beyin gücünü aşıp yolculuğa çıkman senin zekan, araştırma gücün, engelleri atlayıp atlamamak tamamen sana bağlı bir durumdur.
İlerleyişini senin doğruların, senin bilim adına yapacağın düşünceni engelleyecek birçok insan çıkacaktır karşına. Kör ve sağır olan toplumdan sen ne kadar bu engeli aşıp doğruya ulaşmak için gerçeği aramaya çıkmışsan senin hiç bir engelin ve yanlışın önünü kesemeyeceğini de bilirsin. Doğruya ulaştığın her adım seni bir adım doğruya , gerçeğe ve güzel bir dünya yaratmak adına..
"Varacağım amacıma, ben kendi yolumu yürüyorum; duraklayanların ve geride kalanların üzerinden atlayacağım.
Benim ilerleyişim, onların batışı olsun böylece!"

Friedrich Nietzsche
***
BİR DİLENCİNİN AĞZINDAN
Sanırım aşağıdaki mısralar bir dilencinin ağzından çıkabilecek en şiirsel sözler olsa gerek. Elbette Goethe Faust ta bu güzel mısraları bir dilencinin ağzından bizlere yazmış. Bakınız ne diyor;
İyi kalpli baylar ve güzel bayanlar
Size dilerim kutlu bayramlar
Lütfen yüzüme iyi bakın
Ve beni dardan kurtarın
Boşa gitmesin bu şarkılar
Sadaka veren olsun bahtiyar
Bayram yaparken herkes
Sevinsin birazda şu kimsesiz
Ne olur sevincinden bayramın
Bana da bir pay ayırın
Goethe
 

2687 Kişi Okudu.

Onay Bekleyen Yorum Sayısı 0 / Onaylanan Yorum Sayısı 1
Max 50 karakter girilebilir
0/250
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan Zafer Gazetesi | Balıkesir hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Powered by Taksim Bilişim