ABİDİK GUBİDİK İŞLER?

ABİDİK GUBİDİK İŞLER?

Abidik gububidik işler denince akla ne gelir? Benimde zaman zaman kullandığım Boş, saçma sapan, saklı gizli işleri dolambaçlı yollarla çözmeye çalıma gibi davranışlar olarak değerlendirirdim.

22.08.2015 16:09:49

Nihat BENCAN

Dün gazeteci bir dostumun yazısıyla bağlantılı olduğunu tahmin ettiğim paylaşımından yola çıkarak abidik gubudik işler benim bildiğim gibi mi diye araştırdım.

Tabi nere bakacağız; Vikipedi, özgür ansiklopedi

Aynen yapıştırıyorum

Abidik gubidik, Argo ve avam konuşmada "faydası olmayan", "saçma sapan" gibi anlamlara gelen bir deyimdir.  (Abidik: Yerel ağızda dalavere, külhanbeyi anlamına gelir. TDK). Ayrıca argoda cinsel çağrışım yapacak tarzda "aşna fişne" anlamında da kullanılır (Büyük Argo Sözlüğü, Hulki Aktunç)

Şimdi devlet büyüklerimizin de kullanmaya başladığı bu abidik gubidik işleri kimler yapıyor bir bakalım
Ama dikkatimizden kaçan ülkenin gündemi gereği kimsenin dikkatini çekmeyen abidik gubidik işlerde oluyor
Ne mi?

Şahin Ateşoğlu dostum; şehrimizdeki imar tadilatlarında abudik gubidik işlerin karşısında adeta yıkılmaz duvar gibi dimdik durarak, Kırkayak Parkı ve stadyumun yeri ile ilgili uygulamaların üstüne üstüne gidiyor.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik AKP-MHP koalisyon görüşmelerinden çıkışta gazetecilere gülerek “Başbakan güzel şeyler açıklayacak” diyor. Borsa aniden bir yükselme yapıyor abidik gubidik işler devrede götüren götürüyor.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi bir ay önce ithal edilen cep telefonu, PC, televizyon ve ev elektroniği satışlarında özel tüketim vergisinin aratılabileceğini söylüyor. Sadece cep telefonu satışı bir ayda 300 bin adet artarak satış rekoru kırıyor daha sonra bakan Zeybekçi böyle bir artışın söz konusu olmadığını açıklıyor. Abidik gubidik işlerle götüren götürüyor.

Yaklaşık 5 milyon, aileleri ile birlikte yaklaşık 15 milyon memur ve memur emeklisini ilgilendiren Kamu toplu iş sözleşmesi başlıyor.  Sendikaların teklifi 2016 yılı için yüzde 8+yüzde 8 ücret zammı ve 50 TL taban aylık zammı talep ediyor.  Kamu işveren heyeti (Devlet) 2016 yılı için sadece yüzde 4+yüzde 4 zam öneriyor. Bu öneri karşısında sendikalar hışımla ayağa kalkarak bu zammın kabul edile birliği yok deyip TİS masasını terk ediyor. Bir sonraki toplantıda Kamu işveren heyeti (devlet) önerisini revize edip 2016 yılı için %5+%4 öneriyor. Masayı terk eden sendikacılar bu zammı değerlendirebilir buluyorlar. Bu masada da abidik gubidik işler devreye giriyor.

Hükümet kurma çalışmaları ve yeni yapacağımız seçimler mi? Tamamı abidik gubidik işler oldu.
Kalın sağlıcakla abidik gubidik işlerle meşgul olmadan.                

2694 Kişi Okudu.

Onay Bekleyen Yorum Sayısı 0 / Onaylanan Yorum Sayısı 0
Max 50 karakter girilebilir
0/250
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan Zafer Gazetesi | Balıkesir hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Powered by Taksim Bilişim