- Satrancın efendileri

- Satrancın efendileri

20.12.2018 11:17:10

Güncel

- Satrancın efendileri

- Bu çocuklar başarıya doymuyor
 
Satranç Antrenörü Mete Deniz tarafından 5 ay önce kurulan, Deniz Satranç Spor Kulübü Derneği öğrencileri başarıya doymuyor. Yaşları 5-19 arasında değişen sporcular girdikleri müsabakalarda derece yapıyor, sayısız madalya ve kupa alarak, başarılarının tesadüf olmadığını kanıtlıyor.
Balıkesir il Satranç Şampiyonasında 2011 yaş grubu kızlar karşılaşmalarında Deniz Satranç Kulübü’nün sporcuları ilk 3 dereceyi  paylaştı. Antrenör Mete Deniz, gelecekte daha büyük başarılara imza atacaklarını belirtirken, çok yetenekli öğrencilerinin ülke çapında adını duyuracaklarını söyledi.
Van’ın Erciş İlçesi Kekliksırtı Köyü’nde sınıf öğretmeniyken, 2011 yılı Ekim ayında Van’da meydana gelen deprem sonrası Balıkesir Atatürk İlkokulu’na atanan satranç antrenörü Mete Deniz, ders saatlerinden arta kalan zamanlarda öğrencilere satranç kursu vermeye başladı.
Kursa gelen öğrenci sayısı 400’ü aşınca Mete Deniz, profesyonel anlamda çalışacak öğrenciler için de bir proje üretti. Dönemin okul müdürü Cemil Çakır, Satranç Sınıfı açtı. Velilerin desteği ile Satranç Sınıfına gelen öğrenciler turnuvalara katılmaya başladı. Satranç İl Temsilcisi Erdem Özgören’in çabalarıyla Balıkesir’de son üç yılda satranç bir hayli gelişti. Mete Deniz’in öğrencileri peş peşe dereceler getirmeye başlayınca, başarılı antrenör hedef büyüttü ve Deniz Satranç Spor Kulübü Derneği’ni  2 Ağustos 2018’de kurdu. Mete Deniz ve öğrencileri, ilk sınavlarını Kulübün kuruluşundan 42 gün sonra verdi. 29’uncu Uluslararası Bandırma Kuş Cenneti Turizm Festivali Kapsamında 15-16 Eylül’de düzenlenen Bandırma 2’nci Kuş Cenneti  Uluslararası Satranç Turnuvası’nda verdi. Deniz Satranç Kulübü oyuncularından Osman Can Turhan B kategorisinde 2’inciliği elde edip kupa madalya ve çeyrek altın, D Kategorisi’nde Ahmet Mete Akın 3’üncü olarak Kupa, madalya ve mp4 çalar kazandı. Ali Kaan Bayır D kategorisini 4’ücü olarak tamamladı.
DENEYİM ARTTIKÇA BAŞARILAR ARTIYOR
Deniz Satranç Kulübü sporcuları ilk turnuvadan başarıyla ayrıldıktan sonra, sırada Balıkesir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nın (SMMM) düzenlediği satranç turnuvası vardı. Burada yapılan karşılaşmalarda, C kategorisinde Efe Aköz, Ahmet Mete Akın, Duru Su Yılmaz, B kategorisinde Kayra Arat v e Osman Can Turhan dereceye girdi.
Deniz Satranç Kulübü sporcuları  Balıkesir  İl Birincilikleri Satranç Turnuvası’nda madalya patlaması yaptı.  24-25 Kasım 2018’de, 2007-2008-2009-2010 yaş grubu Genel Kategori ve Kızlar Kategorisinde beklenenin üstünde başarı geldi. Şevval Kocakavaz 2007 Kızlar Kategorisi: İl 2’incisi, Ece Taşdelen 2008 kızlar kategorisi il 1’incisi, Ebrar Halime Atik 2009 kızlar kategorisinde il birincisine eşit puan ile il 3’üncüsü, Ali Kaan Bayır 2010 Genel kategoride il 3’üncüsü oldu.
1-2 Aralık 2018’de 2011-2012 Genel ve Kızlar Kategorisi İl Birinciliği Satranç Turnuvasında da Deniz Satranç Kulübü zirve yaptı. İlk 3’e giren 12 oyuncunun 5’i Deniz Satranç Kulübünün oyuncusunun oldu.2011 Kızlar Kategorisi’nde ayni kulübün oyuncuları Setenay Pehlivan ve Zeynep Özen final oynadı. Setenay Pehlivan İl şampiyonu olurken, Zeynep Özen ikinci, İrem Tunç üçüncü oldu. Böylelikle Deniz Satranç Kulübü ilk 3 sırayı kimseye kaptırmadı. Bu gurupta Ezgi Ekim il 9’unculuğu elde etti. 2011 genel kategoride, Metehan Yalın il birincisi ile ayni puana sahip olarak il ikinciliğini aldı. Efe Aköz 4’üncü, Ahmet Mete Akın 5’inci, Sabri Avcı 9’uncu oldu.
Kulüp Kurucusu ve Başkanı Mete Deniz, Kısa zamanda büyük başarı elde eden sporcularına, sporcuların enerjilerine enerji katan ailelerine teşekkür etti, ve gelecek için büyük planlarının olduğunu vurguladı. Deniz, “Kulübümüz çok güçlü bir altyapıya sahip. Gerçekleştirmek istediğimiz projeler ve başarılar var. Bu proje ve başarıların bir parçası olmak isteyen herkes bizlerle beraber yürüyebilir. Yeter ki karar verilmiş olsun. Satrançta kararsızlığa yer yoktur.  Bizim en büyük gücümüz kararlı bir duruş sergileyen ve bizleri hiçbir durumda yalnız bırakmayan velilerimizdir. En büyük özelliğimiz ise, oyuncularımıza değerli olduğunu hissettirmek, onlara özgüven aşılamak, kararlı bir duruş kazandırmak ve başarıya giden yolu açmaktır. Önümüzdeki günlerde tüm oyuncularımızla daha büyük başarılara yelken açmaya hazırlanıyoruz” dedi. (Haber Merkezi)

274 Kişi Okudu.

Onay Bekleyen Yorum Sayısı 0 / Onaylanan Yorum Sayısı 0
Max 50 karakter girilebilir
0/250
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan Zafer Gazetesi | Balıkesir hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Powered by Taksim Bilişim