​Hünerli ellerin eserleri

​Hünerli ellerin eserleri

4.01.2019 13:48:17

Güncel

​Hünerli ellerin eserleri

Hünerli ellerin eserleri
 
‘Karesi Hünerli Eller Geleneksel Sanatlar Yarışması’nda amatör sanatçıların eserleri sergilendi. Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, “Bir şehirde yapılan sanat çalışmaları kavga, şiddet ve devlet malına zarar vermeyi de engeller” dedi.
 
Karesi Belediyesi’nin üçüncü kez düzenlediği ‘Karesi Hünerli Eller Geleneksel Sanatlar Yarışması’nın ödül töreni Karesi Alışveriş Merkezi Toplantı Salonu’nda yapıldı.
Amatör sanatçıların eserlerinin yer aldığı serginin açılışını Karesi Kaymakamı Abdulkadir Demir, Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çaltı birlikte kesti.
Ödül töreninde konuşan Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, “Bir şehirde sanat, şiir, tiyatro, müzik varsa orda vandalizm yani kaba işler devlet malına zarar verme olmaz. Orada güzel şeyler konuşulur, orada gerçekten yeni neslin inşaası yapılır. Biz başladığımız gün şehrin her yerinde güzel eserlerimiz olsun demiştik. Çok şanslıyız çünkü gerçekten her şeyin mayasının biraz üzerinde kabarmış ortaya çıkmaya hazır Balıkesir’de malzememiz çok varmış. Sadece Balıkesir merkezi kast etmiyorum. Şehrimizin her yerinde Dursunbey’den Altınoluk’a, Bandırmadan Erdek’e, İvrindi’den Kepsut’a her yerde çok fazla özelliklerde güzel sanatlarımız var bizim.
Biz bunları hem Türkiye’ye tanıtmak, hem de sanatçılarımızı motive edelim yeni nesil yetişsin. Hem de bunun ekonomik bir katkısı olsun. Bir şeyi yaparken ekonomik döngüsü olmadan çok fazla kendi yaşamını sürdürme şansı yok. Bunların hepsini beraber hünerli ellerle yapalım istedik. Güzel bir atölyeler alt yapısı oluşturduk. Karesi için bir kurs kurmuştuk. Ama baktık ki bu kursumuz belirli bir noktada anca bizim iptidai şartlarımızla bir yere gelebiliyor. BALMEK Kurslarına binalarımızı devrettik ki tüm ilimize yayılsın ve orada da çok güzel işler yapıldı. Biz bir misyonu üstlendik Türkiye’de bu işi en iyi bilenler kimlerse biz onları davet edelim. Yaptığımız çalışmalarda bize yön versinler. Ve yapılanların kalitesinin arttırılmasında bizlere destek olsunlar. Türkiye’nin her yerinde belirli sanatlarda özellikle geleneksel unutulmaya yüz tutmuş sanatlarımızla ilgili jüri heyetlerimizi seçelim dedik. Bütün sanatçılarımıza çağrıda bulunduk çeşitli konuları belirleyerek yarışmacılar davet ettik. El emeği göz nuruna değer verildikçe her şey anlamını bulur. Ben emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi. Yarışmada dereceye girenlere ödülleri protokol üyeleri tarafından verildi. Çiğdem AKBAY

370 Kişi Okudu.

Onay Bekleyen Yorum Sayısı 0 / Onaylanan Yorum Sayısı 0
Max 50 karakter girilebilir
0/250
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan Zafer Gazetesi | Balıkesir hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Powered by Taksim Bilişim