CUMHURİYET COŞKUSU

CUMHURİYET COŞKUSU

31.10.2018 11:56:05

Güncel

HAVRANDA CUMHURİYET COŞKUSU

HAVRAN "CUMHURİYETE" SAHİP ÇIKTI
                Bu yıl 95. kez kutladığımız Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, Havran’da 28 Ekim Pazar günü Havran Kaymakamı Şeref Aydın’ın, makamında yapmış olduğu tebrik kabullerinin ardından, Havran Belediye Başkanı Emin Ersoy, Daire Amirleri, vatandaşlar ve öğrencilerin katılımıyla Fuat Soylu Meydanı'nda, Atatürk anıtına çelenk sunulmasıyla başladı.
         29 Ekim Pazar günü, Kocaseyit Stadında devam eden kutlamalarda Havran Kaymakamı ve Havran Belediye Başkanı’nın stada gelişinin ardından öğrencilerin ve halkın bayramını kutlaması ve akabinde saygı duruşu yapılması ve İstiklal Marşı’nın söylenmesi ile devam etti. Havran Kaymakamı Şeref Aydın’ın günün anlam ve önemini belirten konuşmasının ardından program, öğrencilerin okudukları şiirlerle devam etti. Ömer Çavuş Anaokulu’nun minik öğrencilerinin hazırladığı büyük gösteri izleyenler tarafından uzun süre alkış aldı. Havran Anadolu Lisesi’nden 200’ün üzerinde öğrencinin hazırladığı müzikli cumhuriyet gösterisi ve hemen ardından Havran Belediyesi Halk Oyunları ekibinin gösteriyleriyle alanı dolduranların heyecanı katlanarak arttı. Cumhuriyet Bayramı sebebiyle ilçemizde düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrenciler için ödül töreni düzenlendi. İlkokullar arası resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri Havran Kaymakamı Şeref Aydın tarafından, Ortaokullar arası şiir yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri Havran Belediye Başkanı Emin Ersoy tarafından ve  Liseler arası kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere ise ödüllerini Havran İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Söbüoğlu taraından verildi. Program Havran Anadolu Lisesi Bando Takımı eşliğinde tüm öğrencilerin geçit törenine katılması ile sona ererken Balıkesir Valiliği tarafından il genelinde yürütülen ve ülke çapında ses getiren Bengi projesi pankart ve afişleri bir kez daha Havranlı öğrencilerde ve Havran halkında eğitimin ne denli önemli olduğu hususunda farkındalık oluşturdu.
HAVRAN'DA YILLAR SONRA FENER ALAYI DÜZENLENDİ
Havran'da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri dolayısıyla fener alayı düzenlendi. Kaymakamlık önünde toplanan öğrenciler,vatandaşlar ve Protokol Üyeleri Hükümet Konağı önünden Hamambaşı meydanına kadar ellerindeki fener ve Türk bayraklarıyla yürüdü. Milli mücadelemiz sırasında ulaşımı sağlayan atlar ise yürüyüşte en ön saflarda yer aldı. Vatandaşların atlı ekiplere yoğun ilgi gösterdiği gözlemlendi. İlçede ki okulların bando takımlarının eşliğinde yürüyen topluluk, yürüyüş boyunca ellerinde taşıdıkları meşalelerle geceyi aydınlattı. Yürüyüş sırasında güzergah üzerindeki ev ve iş yerlerindeki vatandaşlar da korteje alkışlarla eşlik etti. Fener alayı yürüyüşü,Onuncu yıl marşı eşliğinde havai fişek gösterisi ile sona erdi. Katılımcılar Kaymakam Şeref AYDIN ve Belediye Başkanı Emin ERSOY'a yıllar sonra yeniden fener alayı yürüyüşü düzenledikleri için ayrı ayrı Teşekkür ettiler.
ERSOY BİR OLACAĞIZ İRİ OLACAĞIZ DİRİ OLACAĞIZ
29 Ekim Cumhuriyet'in ilanının 95 yılı Kutlama programı kapsamında Hamambaşı meydanı yeni Belediye hizmet binası önünde Körfezin sevilen ses sanatçısı Ersan Erdoğan ve ekibi halk konseri verdi. Belediye Başkanı Emin Ersoy günün önemini belirten kısa bir konuşmasında şunları söyledi.
Bugün ülke olarak tarihi bir gün yaşadık.Cumhuriyetimizin 95.yılını çeşitli etkinlikler ile gün boyu kutladık.Bizlere Şanlı şerefli tarihi armağan eden başta Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm silah arkadaşlarını ve tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Cumhuriyetimiz ilelebet payidar kalacaktır. Ülke olarak bugün onur vereci bir güne tanık olduk. Sayın Cumhurbaşkanımızın katılımı ile Dünyanın en büyük Havalimanın açılışı gerçekleştirildi. Türkiye'nin etrafında hizipçilik içinde olan ülkeler var.Bizleri tıpkı Irak ve Suriye gibi bölüp parçalamak istiyorlar. 15 Temmuz'da denediler başaramadılar. Hep birlikte bir olacağız iri olacağız diri olacağız hainlere fırsat vermeyeceğiz dedi. Sanatçı Ersan Erdoğan söylediği birbirinden güzel Şarkı ve Türküler ile Havranlıları coşturdu. Kaymakam Şeref Aydın Sanatçının ısrarı üzerine bir türkü'ye eşlik etti.
 

750 Kişi Okudu.

Onay Bekleyen Yorum Sayısı 0 / Onaylanan Yorum Sayısı 0
Max 50 karakter girilebilir
0/250
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan Zafer Gazetesi | Balıkesir hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Powered by Taksim Bilişim